Szczęść Boże,
Czasy się zmieniają, bo przecież „wszystko płynie”, jak to powiedział pewien grecki filozof. Dziś raczej „wszystko w płynie”, albo raczej „w proszku” bo nie wiemy na czym stoimy, a to z powodu epidemii, która stała się pandemią.
Podobnie, jak apostołowie w dniu zmartwychwstania, i w naszych kościołach gromadzą się kilkunastoosobowe grupki ludzi, a drzwi nie są zamknięte z obawy przed Żydami, tylko przed patrolami służb porządkowych. Jeden z takich patroli w ostatnich dniach przerwał odprawianie Mszy Świętej w Żywcu, a nabożeństwo wznowiono dopiero wtedy, gdy w kościele zostało tylko pięciu przepisowych wiernych. Sytuacja niebywała, ale trzeba przyznać, że patrol musiał wykonać swój obowiązek. Z drugiej strony, w innej kwestii dziś mamy większy komfort, jakiego nie miał dwa tysiące lat temu św. Tomasz, apostoł. W dniu zmartwychwstania nie było go w wieczerniku i nie widział Pana Jezusa, a dziś mógłby połączyć się on-line i wszystko by wiedział.
Jutro taka właśnie wieczernikowa niedziela – Druga Niedziela Wielkanocna, ale też Niedziela Miłosierdzia Bożego.
W słynnym czytaniu z Dziejów Apostolskich usłyszymy o życiu pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, trwającej „w łamaniu chleba i modlitwach”. Refren psalmu nawiązuje do tematu niedzieli: „Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny”. W swoim pierwszych liście św. Piotr zachęca, byśmy radowali się, pomimo „różnorodnych doświadczeń”. I wreszcie – fragment Ewangelii wg św. Jana – ten, którego część powtarza się 3 lipca, w Święto Świętego Tomasza, apostoła:
https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2020-04-19
Zapewne warto pamiętać, że w tym dniu, czyli w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, można uzyskać odpust zupełny. Na terenie Polski jednym z warunków jego uzyskania jest odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego przez Najświętszym Sakramentem:
http://brewiarz.pl/czytelnia/odpusty.php3
Transmisje Mszy Świętych z Kościoła Akademickiego w Częstochowie realizowane są za pomocą Internetu i jutro będą nadawane w tradycyjnych godzinach niedzielnych Mszy Świętych w tym kościele: o 10:00, 11:30 i 20:00:
https://emaus.czest.pl/relacja-live/
Inne transmisje, w tym: telewizyjne, radiowe i za pośrednictwem Internetu, podane są na stronie Komisji Episkopatu Polski:
https://episkopat.pl/msze-swiete-transmisje/
„Inny jest ten świat” – mógłby zaśpiewać dziś Czesław Niemen, ale już chyba nie „dziwny”, bo pewnie niewiele może nas zdziwić, biorąc pod uwagę to, czego doświadczamy. Tylko się tak zastanawiam, czy gdyby dziś w kościele, tak jak w wieczerniku, pojawił się Pan Jezus, to czy bardziej byśmy się „uradowali”, czy też zmartwili, że musimy pilnować swojego pola 3 x 5 m? Reakcję wiernych i tak trudno byłoby odgadnąć, z powodu osłaniających twarze maseczek.
Goździkowa