„Zaskoczenia towarzyszą nam całe życie. W prac, w rodzinie, w relacjach, w Kościele. Mogą nas załamywać, mogą cieszyć. Możemy je przyjmować z radością bądź smutkiem lub udawać że nic się nie stało. Możemy również zachować spokój. No właśnie spokój – ale wynikający nie z przygotowania się, bo nie byłoby to zaskoczenie, tylko ze świadomości, że w życiu pewne rzeczy zaskakują. Taka postawa pozwala również umacniać się w wartościach i dziedzinach życia, które wymagają od nas dyscypliny i czujności, tak aby nagłe zdarzenie nie wzbudziło w nas poczucia winy i porażki. Bądźmy otwarci na zaskoczenia. One mają się zdarzać”.
Dzisiaj w Emaus dwie Msze święte o godzinie 10 i 11.30. Nie ma Mszy Świętej wieczornej. Nie będzie również piątkowych Dialogów Nikodemowych.
Polskiemu Narodowemu Dniu Niepodległości patronuje Święty Marcin. Był żołnierzem, później biskupem, a przede wszystkim człowiekiem wielkiego miłosierdzia. Patronuje również m.in. miastu Poznań i jednej z głównych ulic tego miasta. Nieodłącznie kojarzą się z nim rogale świętomarcińskie, wyrabiane z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku. Sam kształt rogali, według legendy pochodzi od podkowy zgubionej przez konia św. Marcina. Święty jest symbolem dobroczynności, a tradycja dzielenia się i jedzenia rogali przypominana i kultywowana co roku w dniu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Informacja dla łowców odpustów: suma odpustowa w parafii św. Marcina w Kłobucku o godz. 12
Arcybiskup Wacław Depo z uwagi na świąteczny charakter Narodowego Dnia Niepodległości udzielił osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
PA